Diamant a drahé kameny

Máte rádi drahé kameny? Lidé odjakživa věří v moc drahých kamenů. V minulosti byly drahokamy opředeny množstvím legend, příběhů a mýtů. I dnes mnozí lidé věří v jejich neutuchající moc.

Když se řekne diamant, lidé si obvykle představí luxus a bohatství. A vskutku je tomu tak, neboť diamant patří mezi nejdražší drahokamy světa, zvláště pak, je-li upraven (vybroušen) předepsaným způsobem – díky správné úpravě se jeho cena zmnohonásobí, byť úpravou se jeho objem zmenší a hmotnost sníží.

Diamant jako šperk

Diamant je neotřesitelnou stálicí ve šperkařském průmyslu. Přitom málokdo ví, že z chemického hlediska je diamant v podstatě totéž jako grafit, který se běžně používá jako výplň (tuha) do obyčejných tužek. Rozdíl mezi grafitem a diamantem je přesto zásadní – zatímco grafit je mezi nerosty nejměkčí, je mazlavý a černý, diamant je oproti tomu jeho pravým opakem – mezi minerály je nejtvrdší, je suchý a většinou je zcela čirý.

A co způsobilo, že po chemické stránce stejný grafit a diamant jsou tak odlišné? Byly to přirozené přírodní pochody – tam, kde na grafit po dlouhou dobu působily vysoké teploty a obrovský tlak, se z něj postupem času vytvořil diamant, tak jak jej známe dnes.

Vlastnosti diamantu a jejich hodnocení

Když se diamant hluboko pod zemí po staletí vytvářel, podmínky jeho přestavby byly velmi tvrdé. Snad proto je diamant dnes nejtvrdším nerostem, jaký známe. Stejné je to i s jeho třpytem – v tomto ohledu jej také žádný minerál nepřekoná. Jedinečné vlastnosti diamantu jsou obsaženy již v jeho názvu, který pochází z řečtiny a znamená „nepřemožitelný“. Na druhou stranu, co je extrémně tvrdé, bývá obvykle i křehké a stejné je to i s diamantem.

Paradoxem je, že diamant, který je považován za symbol luxusu a bohatství, se rovněž zcela běžně používá v průmyslu na broušení, vrtání, řezání aj. Pro šperkařský průmysl se totiž hodí jen cca 20 procent vytěžených diamantů, které jsou bez lomů či vnitřních nečistot. Většina diamantů je bezbarvá, proto jsou barevné varianty pokládány za vzácnější.

Pro hodnocení diamantů se využívají kritéria:

  • Barvy
  • Čistoty
  • Brusu
  • Karátu

Zatímco barva, čistota i karáty jsou diamantu dané a nelze je změnit, brus je to, co z diamantu může udělat jedinečný nebo také zcela průměrný kousek. Brusiči diamantů jsou proto pod velkým tlakem – jejich jediná chyba může znamenat ztrátu v hodnotách statisíců až miliónů korun.

Diamant jako léčivý kámen

Diamant se z hlediska esoterického hodí pro znamení zvířetníku Lva, Vah, Raka a Skopce. Diamant symbolizuje dokonalost, moudrost a osvícení a zároveň připomíná jednu ze známých pravd, že dokonalost a harmonie spočívá v jednoduchosti.

Diamant posiluje funkci ledvin a pomáhá zabraňovat tvorbě močových kamenů. Dále pomáhá při léčbě osteoporózy, žaludečních a střevních potížích, diabetu, hepatitidě nebo epilepsii.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6514 (magazinesoterika.cz#81)


Přidat komentář