Rubín a drahé kameny

Máte rádi sytě červenou barvu? Hledáte takový drahokam, který na první pohled zaujme a vynikne? Pak pro Vás bude Rubín tou pravou volbou. Rubín patří díky své krásné syté barvě mezi nejoblíbenější drahé kameny.

Rubín svou odrůdou náleží do skupiny Korundu. Většina drahých kamenů patřící do této skupiny bývají označovány jako Safíry, avšak Rubín má odlišné jméno právě díky své syté, výrazně červené barvě, která z něj vytváří zcela** jedinečný drahokam**.

Vlastnosti Rubínu

Za krásnou lákavou červenou barvu, která je považována za hlavní přednost Rubínu, je zodpovědný oxid hliníku a chrom. Na druhou stranu v Rubínu přítomný Chrom je zároveň příčinou častých trhlin a prasklin v Rubínech, a proto se na trhu nejčastěji objevují Rubíny jen malých rozměrů. Tento fakt a zároveň nádherně sytá a intenzivní červená barva způsobují, že za nejkvalitnější Rubíny se platí podobné částky, jako za kvalitní diamanty.

Červená barva Rubínu

Červená barva, která je pro Rubín tolik typická, může mít různé odstíny, podle toho, odkud minerál pochází. Červeň, jež je přirovnávána k barvě holubí krve, je typická pro Rubíny z Myanmaru, které zároveň vynikají vysokým leskem – díky hře odlesků bývají myanmarské rubíny velmi oblíbené. Rubíny pocházející z Vietnamu mohou mít červeň s odstíny fialové, oproti tomu Cejlonské Rubíny vyniknou jemnou červení, která evokuje barvu zralých malin.

Zajímavým, oblíbeným a velmi žádaným typem Rubínu jsou tzv. Hvězdné Rubíny neboli „kočičí oči“. Tyto Rubíny jsou vybroušeny do tvaru, v němž světlo vytváří jasné paprsky rozbíhající se do šesti stran, jakoby hvězdicovitý efekt.

Zahřívání Rubínů – falšování Rubínů?

Co je drahé a žádané, to se běžně stává obětí padělatelů. Tento osud se nevyhýbá ani drahým kamenům a proto si při jejich nákupu dávejte dobrý pozor. Ověřte si zdroj, odkud nakupujete a určitě si neobjednávejte kameny z Číny. Vyhýbejte se také podezřele levným kamenům – za nízkou cenou se totiž prakticky vždy skrývá padělek, kterým může být třeba sklo nebo levnější typ kamene obarvený speciálními postupy.

Mezi časté postupy falšování drahokamů patří zahřívání levnějších kamenů na velmi vysoké teploty. Některé kameny při těchto teplotách začnou reagovat změnou svého zabarvení, takže pak připomínají dražší typ drahokamů.

Stejný postup se používá také u Rubínů, neboť zahřáním se zvýrazní jeho sytě červená barva. V případě Rubínů se však jedná o výjimku a zahřívání se u nich zpravidla nepovažuje za padělání. Tato otázka je sice spekulativní, ale obecně se zahřívání Rubínů přijalo jako přípustná a v podstatě běžná úprava. Důvodem je jednak to, že kámen byl Rubínem i před zahřáním, takže není nabízen jako jiný typ kamene a navíc dobře provedené zahřátí v podstatě není prokazatelné.

Rubín jako kámen léčivý

Rudá barva Rubínu symbolizuje oheň, krev, teplo a život. Rubíny přinášejí do života vášeň, jako žádný jiný drahokam. Rubín je spojován s láskou, vitalitou a energií a pro svou rudou barvu je považován za kámen, který pomáhá aktivizovat a čistit první, základní, neboli kořenovou čakru.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6515 (magazinesoterika.cz#82)


Přidat komentář