Smaragd a drahé kameny

Patří zelená mezi Vaše oblíbené barvy? Pokud hledáte drahé kameny zeleného zabarvení, zajímejte se o Smaragdy. Ve vzácných Smaragdech měla velkou zálibu Kleopatra. I dnes patří díky své osvěžující zelené k nejoblíbenějším drahým kamenům.

Smaragd je jednou z odrůd berylu. Smaragdy se v dávných dobách těžily v Egyptě a proto si je oblíbila řada egyptských faraonů včetně Kleopatry. Dnes jsou egyptská naleziště již dávno vyčerpána a tak se k nám Smaragdy dovážejí především z Ruska, africké Zambie nebo jihoamerické Kolumbie či Brazílie.

Smaragd charakterizuje svěží zelená

Na Smaragdech můžeme pozorovat nejrůznější odstíny zelené od velmi tmavých, přes střední tóny až po jemnou, světlou a svěží zelenou. Smaragdy proto symbolizují barvu života, barvu obnovy, kdy zima odchází a vrací se jaro, vše bují a znovu se objevují zelené rostliny plné energie – symbol nového začátku, nových příležitostí.

Zelená barva Smaragdu nikdy není monotónní. Objevuje se v ní spoustu různých odstínů a tónů i na jednom kamínku. Je možné vybrat si kameny světlejší nebo tmavší, podle toho, co komu vyhovuje. Smaragdové kamínky se skvěle hodí také na náhrdelníky nebo náramky, které budou díky různým tónům působit živě, dynamicky a osvěžujícím dojmem.

Největší Smaragdy

Nalézt velký Smaragd je vzácností – většina Smaragdů jsou spíše menší kamínky. Prohlédnout velké Smaragdy si ale můžete v různých muzeích po celém světě. Jeden z nejstarších a největších Smaragdů pochází ze Zimbabwe a jeho délka přesto nepřekračuje 10 centimetrů. Jeho jméno je Mogul Esmerald a pro jeho vzácnou velikost se mu dostalo výjimečného uměleckého zpracování – na jedné straně jej zdobí květinový motiv a na druhé straně je možné obdivovat texty modliteb.

Velký Smaragd mají také v Newyorském muzeu – jeho hmotnost je přibližně 630 karátů. Mají zde i další zajímavost – šálek vybroušený jak jinak než ze Smaragdu. Zřejmě největší nalezený Smaragd má ve svém vlastnictví národní kolumbijská banka v Bógotě – váží 1759 karátů.

Smaragd léčí lidský zrak?

Podle mýtů se dříve věřilo, že podívá-li se na Smaragd had, okamžitě oslepne. Něco podobného popisuje také starověký učenec Hérodotos, podle jehož spisů byl v Héraklově chrámu umístěn smaragdový sloup, který oslepil každého hada a v noci dokonce sám svítil. Je však nepravděpodobné, aby existoval tak velký Smaragd, ze kterého bylo možné vyrobit celý sloup.

Podle tradičního učení však na lidský zrak** Smaragd** působí zcela opačně než na hadí –Smaragdy lidský zrak údajně léčí. Existují písemné zmínky o tom, že římský císař Nero si před oči velmi často klad broušené Smaragdy, aby tak posílil svůj zrak. Používal je rovněž jako formu dioptrické pomůcky.

Smaragd jako léčivý drahý kámen

Kromě toho, že Smaragd posiluje zrak a uklidňuje unavené oči, dle tradičních nauk dále posiluje i srdce a celý imunitní systém, detoxikuje, regeneruje, uklidňuje, snižuje horečku, léčí infekce, odstraňuje průjem, mírní bolesti, léčí páteř a svaly a reguluje krevní tlak i činnost vnitřních orgánů.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6517 (magazinesoterika.cz#84)


Přidat komentář