Škola esoteriky

Máte cit pro tajemno a magii? Hledáte nový způsob a smysl života? Chcete si rozšířit své rozhledy a získat nové vědomosti? Přemýšleli jste již o esoterice? Dnešní článek Vám ji alespoň trochu přiblíží.

Náš svět je obklopen tajemstvím, neznámem a nevysvětlitelnými záhadami. Lidé si toho jsou vědomi, ale obvykle si toho nevšímají a dál si jdou svou cestou. Jsou ale mezi námi i takoví, kteří si v mystičnu libují a snaží se pochopit cokoliv, co je s ním spojené. Snaží se ho studovat a své nově nabyté vědomosti aplikují nejčastěji na svou osobu. Vše, co se týká tajemna a mystiky, spadá do esoteriky.

Co je to esoterika?

Slovo esoterismus pochází z řeckého slova „esoterikós“, které v překladu znamená „vnitřní nebo uzavřený“. Pod pojmem esoterika si můžeme představit něco tajuplného, skrytého; tajné vědy a nauky, které mají často náboženský charakter. V některých kulturách, především na západě, se mluví o okultismu. Do esoterického světa je přístup povolen jen zasvěceným osobám, je to věda pro intelektuály a rozumově vyspělé jedince. V minulosti patřili k takovým skupinám i např. Svobodní zednáři a další magické řády a sekty.

V esoterice je povolena fantazie, nic zde není nemožné, a to, co bylo nepravděpodobné, je skutečné. Jedná se o určitý druh magie. Ten, kdo se esoterice zcela oddá, je přesvědčen, že vládne skrytým, neviditelným silám. Do světa esoteriky patří učení o vesmírných bytostech, meditace, jóga, numerologie, duchovní růst, Vaše ego, zvěrokruh a jeho podstata, energie, karma a další sféry.

Esoterika a knihy

Knižních publikací, zabývajících se esoterikou, magií a okultismem, existuje nepřeberné množství. Jsou rozděleny podle kategorií;** pro začátečníky, pokročilé i pro experty**. Pokud nechcete investovat do nové, neprozkoumané oblasti, zajděte do knihovny. Každá knihovna je určitě vybavena alespoň základními knižními výtisky. Máte-li trochu majetnické rysy a knihy chcete vlastnit, můžete si je vyhlídnout na internetu. Nejen, že si můžete najít kompletní soupis veškerých knih, které s daným tématem souvisí, ale jsou zde napsány i ceny a také, ve kterých knihkupectvích je seženete osobně. Kromě knihkupectví můžete využít i antikvariáty a bazary. V opačném případě si je můžete objednat přímo z internetu.

Studium esoteriky

Zajímáte-li se o dění kolem esoteriky a chcete jí porozumět, pak byste jistě měli zvážit možnost studia nebo kurzu. Esoterice se dá naučit, máte-li alespoň trochu smysl pro tajemno a dokážete se přenést svou myslí právě do tajemných a mystických okamžiků. Esoteriku můžete studovat i na vysoké škole nebo na univerzitě. Většinou se jedná o volitelný předmět, ne každý je totiž schopen se esoterice a jejímu učení oddat. Některé univerzity a vysoké školy mají ale esoteriku nebo předmět, ve kterém je esoterika jeho součástí, jako povinnost. Jedná se většinou o typ školy, která se věnuje umění, esoterice a podobným vědám. Kromě univerzit a VŠ jsou ale i takové školy, kde se věnují pouze esoterice a jejímu využití. Tyto školy pak nespadají do stejného „pytle“ jako VŠ a univerzity. Po ukončení studia nedostanete titul, ale jen důkaz o absolvování studia, obvykle ve formě výpisu nebo vyznamenání. Na těchto esoterických školách se ale svému předmětu věnují do nejmenších detailů.

Kurzy esoteriky

Právě na již zmíněných školách se provozují kurzy esoteriky. Hlavní rozdíl spočívá v délce studia. Na univerzitě studujete i několik semestrů, kdežto tady se délka odvíjí od typu kurzu. Studovat můžete měsíc, půlroku i rok. Záleží jen a jen na Vás, jak „hluboko pod kůži“ se chcete esoterice dostat. Kromě kurzů můžete navštěvovat i semináře nebo přednášky, které ovšem postrádají praktickou část.

Kurzy jsou určeny všem věkovým kategoriím a jsou vhodné pro začátečníky, pokročilé i pro experty. Jednotlivé kurzy jsou odlišné, každá škola má svůj vlastní program. V celku se ale setkáte se stejnými, nebo podobnými tématy. Těmi nejčastějšími bývají energie, psychologie a hlubinná psychologie, duchovní a kulturní odkazy starých světů, alternativní medicíny, astrologie, antropologie, mystika, nejrůznější výklady a mnoho dalších. Rozvíjíte nejen svůj talent a svou osobnost, ale také své vědomosti.

Esoterické kurzy se provozují v každém větším městě. Pokud zrovna nemáte možnost využívat studium ve Vašem městě, jsou právě pro Vás určeny možnosti dálkového studia nebo studia přes internet.

Esoterické obchody

Esoterických obchodů a butiků najdete hodně, pokud ale hledáte správně. Některé z nich totiž mají velmi „originální“ název. Pokud jste však propadli kouzlu esoteriky, určitě si cestičku najdete. Každý správný fanoušek by měl doma mít alespoň symbolickou připomínku své vášně. Jestli tedy u Vás doma nenajdete minimálně jednu knihu či jiný esoterický předmět, měli byste určitě obchod navštívit. A je jedno, zda si pro své účely vyberete internetový e-shop nebo kamennou prodejnu.

Jednotlivé obchody se mohou odlišně specializovat, ne ve všech naleznete stejnou nabídku. Některé obchody nabízejí také možnost poradenství. To se Vám může hodit, pokud Vás něco trápí, ale sami nemůžete přijít na význam nebo příčinu Vašeho problému. Poradenství jistě využijete, pokud se v esoterice aspoň trochu orientujete, ale ještě jste si nenašli čas, abyste navštívili nějaký odborný kurz.

Obchody Vás svou nabídkou jistě ohromí. Najdete zde vše, co potřebujete. Knihy, DVD, hudební CD, věštecké koule a kameny, kyvadla, svíčky, aromalampy, vonné tyčinky a oleje, mandaly, karty, nejrůznější masážní a meditační pomůcky. Využít můžete i možnost zakoupení dárkového poukazu.

Esoterické výstavy

Výstavy esoterického charakteru se nepořádají nijak pravidelně a ve většině případů jsou spojeny s jinou výstavou, která s esoterikou třeba vůbec nesouvisí. Výhradně esoterické bývají výstavy, které pořádají školy, kurzy nebo společnosti, zabývající se** esoterikou**. Jelikož jsou ale pořádány jednotlivci, jsou nákladné a málo k vidění. Na esoterických výstavách se mohou, kromě samotného vystavování předmětů, pořádat i besedy a přednášky. Často vystupují i sami autoři nejlepších knih a pořádají autogramiádu. Na výstavě si mnohdy můžete symbolické předměty, knihy a další, nejen prohlédnout, ale také zakoupit. Obvykle pak máte koupi i s odborným výkladem.

Výhoda veškerých výstav spočívá jistě v možnosti, získat velké množství informací o daném tématu na jednom místě. Podmínkou vstupu na výstavu bývá zaplacení vstupného, které ale jistě nemůže převážit Váš zážitek z tak kulturního činu. Kromě toho se zde vystavuje zboží z několika různých míst a Vy si můžete vyhledat nejlepší a nejvhodnější variantu.

Esoterické veletrhy

Nakupování na veletrzích patří k oblíbenosti všech „shoppaholiků“. Na tomto místě totiž najdete velmi mnoho zboží z velmi mnoha obchodních krámků. Cenové relace se pohybují na hraně, ne-li maličko pod ní. Nabídka je pak opravdu lákavá a málokdo jí odolá.

I v oblasti esoteriky se pořádají veletrhy. Můžete se zde pokochat okem i duší. Na veletrzích se prodává zboží nejen z kamenných prodejen, ale také z e-shopů. Navíc, pokud veletrh trvá déle než jeden den, může Vám prodejce chtěné zboží přiobjednat a připraví Vám jej k vyzvednutí na druhý den. Díky opravdu široké nabídce můžete sehnat zboží, které nebylo k dostání, nebo jste jej nemohli sehnat.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6539 (magazinesoterika.cz#15)


Diskuze a zkušenosti

Silvie- mis.sisi@seznam.cz | 23.04.2016 18:21
Dobrý den, mám zájem o studium ve škole esoteriky. Ráda bych věděla, o jaké obary se jedná. Děkuji za odpověď, Silvie

chandra | 19.06.2016 20:31
Máte prosím i www stránky, kde se dozvím více? Děkuji Chandra


Přidat komentář