Feng shui zahrada

Koupili jste si domek se zahradou, kterou si chcete zařídit podle Vašich představ? Nebo máte zahradu, se kterou nejste spokojeni a hledáte nová řešení, nové nápady a styly. Pokud toužíte po harmonické zahradě, pomůže Vám učení Feng shui.

Feng shui (můžeme se setkat také s označeními „feng šuej“ nebo „feng šu“) je tisíce let staré čínské učení, které se však dodnes v celé Číně i na mnoha jiných místech světa těší velké oblibě a vážnosti. Zásady Feng shui jsou totiž odzkoušené mnoha generacemi a jejich funkčnost je tak dávno nesčetněkrát potvrzena – především v Číně se podle zásad Feng shui  zařizují nejen bydlení a zahrady, ale taká celá pracoviště a dokonce i městské plány.

Co je úkolem učení Feng shui?

Feng shui se zabývá vztahem člověka a jeho životního prostoru, tedy vším, co nás obklopuje doma i venku. Feng shui  se snaží nastolit harmonii v okolním prostoru, čímž je umožněno nerušené proudění životní energie, kterou v Číně nazývají čchi. Feng shui pracuje s pěti prvky neboli pěti elementy, kterými jsou voda, země, dřevo, oheň a kov. Neodlučitelnou součástí učení Feng shui jsou dále „protipóly“ jin a jang. Tradiční čínské Feng shui využivá rovněž astrologii, čímž dokáže zásady tohoto učení ještě lépe aplikovat na konkrétní osoby, které budou prostor obývat.

Jak pracuje Feng shui?

Učení Feng shui má jediný cíl a to nastolit dokonalou harmonii, čímž se umožní nerušené a rovnoměrné proudění životní energie, která je nesmírně důležitá pro naši pohodu, zdraví, sílu a zdar. Feng shui pracuje s pěti elementy, mezi kterými je třeba nastolit soulad a také s jinem a jangem, jež je třeba přivést do rovnováhy. Protože vše okolo nás je v neustálém pohybu – nic není neměnné, je třeba i zařízení domu, zahrady nebo pracoviště přizpůsobovat našim životním situacím, životním etapám nebo také novým obyvatelům aj. Při práci s pěti elementy** Feng shui** využívá barvy, tvary, materiály, vůně, zvuky, na zahradě jsou to především rostliny a kameny, voda aj.

Výběr pozemku dle zásad Feng shui

Pokud již pozemek máte a nechcete ho měnit za jiný, nevadí. I kdyby nebyl zcela dle zásad Feng shui, jistě jej lze díky určitým úpravám více či méně přizpůsobit. Když si projdeme zásady výběru pozemku dle Feng shui, uvědomíme si, že mnoho z nich používáme intuitivně. Pozemek by neměl být v blízkosti rušné silnice, neboť ta ruší proudění čchi. Pokud přes pozemek protéká voda, nemělo by se jednat o takový tok, který Vás může ohrozit např. při deštích nebo jarním tání. Potok je vhodný před domem, nikoliv však za domem. Vhodná je ochrana proti větru, ideálně stromoví, neboť silný vítr také odnáší čchi. Důležité je mít pozemek otevřený k jihu. Velmi důležité je také okolí pozemku, které by mělo odpovídat nátuře majitelů (město, vesnice, příroda, hory, rovina, …).

Rozdělení zahrady na tři funkce

Dle Feng shui by měl mít každý pozemek určený k bydlení tři funkce:

  • Funkce bydlení – sem spadá jak samotný dům, tak i okrasná zahrada (trávník, stromy, keře, květiny, vodní plocha).
  • Funkce užitková – záhony s jedlými rostlinami.
  • Funkce ochrany – někde na pozemku si vyčlenit prostor, který bude dokonale chráněný před pohledy sousedů, kde bude jen klid a ticho, místo vhodné k meditaci a rozjímání.

Nesmírně důležité je ponechat střed zahrady volný, neboť zde je dle učení Feng shui hlavní sídlo energie čchi.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6571 (magazinesoterika.cz#63)


Přidat komentář