Celostní medicína

Dáváte přednost moderní medicíně, anebo se raději obracíte k některé z alternativních způsobů léčby? Stále více lidí zjišťuje, že alternativní medicína funguje lépe, neboť vnímá člověka jako jeden celek a nemoc se snaží léčit odstraněním její příčiny.

Představte si, že Vám zatéká do domu. Namísto toho, abyste díru ve střeše opravili, budete pouze vytírat louže, vysoušet strop a stěny, stále dokola nově omítat a malovat. Stěny a strop přesto nakonec neustálé promokání natolik poničí, že se jednoho dne zhroutí a z domu zbudou jen trosky. Zdá se Vám to nelogické? Samozřejmě! Mnohem účinnější by bylo pořádně opravit díru ve střeše tak, aby do domu již netekla voda a dům mohl v pořádku fungovat dál. Byť je tento příklad poněkud přitažený za vlasy a ať se tomu chce věřit nebo ne, v podstatě stejně nelogickým způsobem postupují lékaři západní medicíny při léčbě svých pacientů.

V čem se celostní medicína liší od západní medicíny?

Výše uvedený příklad můžeme obrazně přenést také na lidské pacienty: Zatímco moderní (západní) medicína si všímá především příznaků nemoci (louže na podlaze, mokré stěny) a snaží se je vyléčit nebo zmírnit (vytírání louží a vysoušení stěn), celostní medicína pátrá po tom, co nemoc způsobilo (díra ve střeše) a snaží se to odstranit (oprava střechy). Moderní medicína se tak zaměřuje především na příznaky nemoci, zatímco celostní medicína odstraňuje příčiny nemoci, čímž odstraní i příznaky nemoci a tedy nemoc samotnou.

Díky odstranění příčiny se nemoc se již nevrátí

Ač jak moderní, tak celostní medicína dokáže své pacienty vyléčit, u pacientů západní medicíny občas dochází k návratu nemoci. Důvodem je právě to, že příčiny nemoci nebyly odstraněny a ta proto po čase propukne znovu. Oproti tomu v případě celostní medicíny se lékaři zaměří na odstranění příčin nemoci a ta již nemá důvod k návratu.

Léčba celostní medicínou nezpůsobuje vedlejší příznaky

Dalším z typických znaků celostní medicíny je to, že během léčby se nepoužívají komerční léky, jež jsou bohužel velmi často doprovázeny řadou vedlejších účinků. Používají se alternativní léčiva přírodního původu a někdy ani ty ne – v mnoha případech postačí pouhá změna životosprávy, aby nemoc odešla. Léčba celostní medicínou je díky tomu méně náročná a pacient netrpí vedlejším příznaky ze syntetických léčiv.

Komplexní přístup k pacientovi - tělo, duše i duch

Čím se dále vyznačuje celostní medicína a podle čeho rovněž dostala svůj název, je její komplexní přístup k pacientovi. Lékař celostní medicíny na rozdíl od lékaře západní medicíny nevnímá pacienta jen jako nemocné tělo, ale jako jeden celek, tedy jako člověka, který má ducha a duši. Lékař celostní medicíny se díky komplexnímu přístupu snadno dokáže dopátrat příčin nemoci a doporučit tak pacientovi vhodné chování a postupy, díky čemuž se pacient naučí zásadám zdravé životosprávy vhodným pro jeho konkrétní tělesnou a duševní konstituci. A to je dalším znakem celostní medicíny – aktivní účast pacienta, který se učí jak žít tak, aby si uchovával zdraví po celý život.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6588 (magazinesoterika.cz#55)


Přidat komentář