Léčivé byliny a bylinky

V dnešní uspěchané době, kdy jsme zvyklí při nějakém neduhu rychle spolknout prášek a pádit do práce, pozapomínáme na možnosti rostlinné medicíny. Klasická medicína s sebou přináší i vedlejší příznaky, na rozdíl od léčivé síly bylin.

Léčivé byliny a bylinky pro nás představují ideální možnost, jak se elegantně vyhnout nutnosti využívat právě léky chemické, které pro nás mohou mít i nepříjemný bonus v podobě méně, či více vedlejších účinků. Není bohužel ani výjimkou, že vedlejší účinky nejsou charakteru krátkodobého, ale dlouhodobého, až trvalého. U léčby bylinek sice nemůže očekávat okamžitý, razantní nástup účinků. Na druhou stranu je však léčba nenásilná, dlouhodobá a velmi účinná.

Léčivé byliny a jejich užití

Léčivé bylinky můžeme užívat v nejrůznější formě. Všichni jistě známe pití bylinkových čajů, ať už sypaných, nebo v sáčcích. Sypané bylinky, stejně jako v sáčkové formě, mohou být jednoho druhu, či v pečlivě namíchané směsi. Vedle pití čaje, můžeme bylinky využívat ve formě extraktů, tj. tinktur, dále zábalů, mastiček, koupelí, aromaterapie, olejů, výluhů, sirupů, masážních gelů, džemů, pomazánek, likérů aj.

Ginkgo biloba léčivá bylina

Ginkgo biloba neboli Jinan dvoulaločný se využívá u řady zdravotních obtíží. Jmenovat můžeme například různé druhy alergií, Alzheimerovu nemoc, astma, Parkinsonovu nemoc. Ginkgo biloba se využívá pro zdravé cévy, krev, dále krevní oběh, mozkovou činnost. Ginkgo biloba se také s úspěchem používá při mozkových příhodách aj. Extrakt z listů je přímo vhodný pro léčbu migrény, závratě, poruchy paměti. Extrakt ochraňuje mozkové buňky před destruktivní činností, kterou způsobují volné radikály. Dále oddaluje proces stárnutí, respektive chrání před předčasným stárnutím. Při užívání této bylinky zlepšíte veškeré mozkové funkce, ke kterým patří paměť, zpracování informací, zpětná vazba, bystrost.

Ginkgo biloba – užití

Ginkgo biloba se může užívat vnitřně i zevně. Zevní použití má blahodárný vliv na hemoroidy, křečové žíly, bércové vředy. Zde se využívá léčivý nálev. Pro vnitřní užití se za nejvhodnější formu považuje tinktura, která se dávkuje po kapkách. K dostání jsou však také kapsle, porcovaný a sypaný čaj.

Léčivé byliny vlaštovičník

Také vlaštovičník je bylinka všestranného využití. Vlaštovičník je využitelný pro svůj sedativní účinek na nervový systém, uvolní křeče, roztáhne cévy, sníží krevní tlak. Pokud Vám nedá spát dráždivý kašel, pak určitě vyzkoušejte vlaštovičník. S úspěchem se také využívá při astmatických záchvatech. Používá se vnitřně i zevně. Pro zevní využití se přikládá na bércové vředy, špatně se hojící rány, zhnisané rány aj. Čerstvá šťáva vlaštovičníku je také vyhledávána při odstraňování bradavic. Vlaštovičník hraje stěžejní roli i při léčbě rakovině, kdy tuto bylinku bere v potaz také moderní věda.

Nejlepší detoxikace léčivými bylinami

Způsobem našeho života, tím, co jíme, pijeme, náš organismus do menší, či větší míry „zanášíme“. Můžeme našemu tělu „dopřávat“ samé laskominy, které vypadají lákavě na pohled a chutnají skvěle našich pohárkům. Jenže přílišným dopřáváním si, nevhodnou kombinací, se pak naše tělo promění obrazně řečeno v odpadní nádobu. Pochody, které se dějí v našem těle, organismu, se do určité míry postarají o vyloučení nestrávených zbytků potravy. Přesto však mohou být naše střeva zanesena, což se projeví na naší pleti, pokožce, náladě, únavě, bolesti hlavy apod. Vhodné je tak pravidelně zařadit detoxikaci, tj. pročištění těla. Detoxikovat je možné prakticky v jakémkoli ročním období. Nejvhodnější je ovšem jaro a podzim. Pro detoxikaci jsou nenahraditelné bylinky.

Léčivé bylinky pro účinnou detoxikaci

Kdo by neznal kopřivu, nebo pampelišku, respektive smetanku lékařskou? A právě tyto dvě bylinky, které se v našem okolí poměrně hodně vyskytují, a považujeme je více méně za plevel, jsou nejúčinnější v rámci detoxikace. Kopřiva se postará o pročištění krve, pleti, jater. Pampeliška zase odlehčí našemu zažívacímu traktu. Mezi další významné bylinky, které se využívají pro detoxikaci, patří meduňka, máta peprná, ženšen, šalvěj, rozmarýn, ginkgo biloba, světlík lékařský, tymián, heřmánek aj. Bylinky můžete užívat samostatně, nebo namíchané. Do namíchání se můžete pustit i sami, pokud znáte přesný požadovaný poměr. Jinak je lepší spíše nechat namíchání bylinek na specialistech.

Léčivá bylina meduňka

Meduňku máme spojenou s lepším usínáním. Meduňka nám však přináší mnohem více, než jen možnost se ponořit do sladkého spánku. Využívá se při snižování krevního tlaku, brání tvorbě plynů, zvýší sekreci žluči, zklidňuje trávicí trakt, žaludek.** Používá se při depresích, bušení srdce, arytmii, mořské nemoci v dopravním prostředku** aj. Ženy v období přechodu pociťují řadu nepříjemných doprovodných příznaků. Mezi ně patří i návaly horkosti. Ty je možné s úspěchem potlačit právě meduňkou. Meduňka se využívá vnitřně i zevně. Při zevním použití se používá jako obklad na pohmožděniny.

Léčivé byliny na onemocnění jater

Již výše jsme zmínili sílu bylinek při léčbě jater. Játra jsou pro naše fungování neméně důležitá, jako například srdce. Jakákoli činnost našeho organismu se nekoná bez určité spoluúčasti jater. Játra jsou tak svým způsobem centrem všeho dění. My sami je však můžeme nebezpečně zatížit a ztížit jejich funkci již výše uvedenými nevhodnými stravovacími návyky, ale také nevhodnými léky, které vykazují vedlejší účinky aj. Játra však můžeme vlastním přičiněním také posílit. K posílení jsou vhodné tyto bylinky: vlaštovičník, měsíček lékařský, zeměžluč, kořen pampelišky, kořen hořce žlutého aj. Bylinky je možné používat ve formě výluhu, či si můžeme zakoupit již zpracovanou tinkturu. Vedle bylinek je pak vhodné omezit smažené pokrmy, pečené pokrmy, alkohol, uzeniny, tučná masa, mléčné výrobky a chemické léky.

Léčivé byliny na onemocnění ledvin

Ledviny filtrují vzniklé odpadové látky z krve do moči, která teče do močového měchýře a odtud pak ven. Ledviny tak plní stěžejní úlohu a svůj vliv mají také na krevní tlak. Ovšem i ledviny mohou onemocnět. Nejčastěji se můžeme setkat s ledvinovými kameny, které při uvolnění putují močovými cestami, či je zablokují a způsobí nám bolest v podobě ledvinové koliky. K dalšímu onemocnění patří rakovina ledvin aj. Pro zdravé ledviny je důležité dbát na správný pitný režim, ale také pravidelné vyprazdňování. Pro udržení, posílení ledvin, se pak používá řada bylinek. Jmenovat můžeme přesličku, zlatobýl, rozrazil, medvědici, libeček, břízu, brutnák, šípek, jahodník, lomikámen, diviznu, tužebník, plavuň, svízel, lopuch, lišejník aj. Z jednotlivých bylinek se pak užívá čaj z listů, či kořene, nati, stélky, kvetoucí nati, či lihový extrakt.

Bylinky, které jsou zaměřené a využívají se při onemocnění ledvin, jsou močopudného charakteru. Uvedené bylinky jsou nejen močopudné, ale také protizánětlivé a přispívají k správné činnosti ledvin. U bylinek, které jsou přímo na léčbu močových kamenů, můžeme zaznamenat schopnost kameny rozpouštět.

Léčivé byliny na onemocnění štítné žlázy

Štítnou žlázu můžeme považovat za jakýsi ochranný štít organismu.** Nemoci štítné žlázy** mohou mít různou příčinu. To, co mají společné je zvětšení objemu štítné žlázy, kdy hovoříme o tzv. strumě. Struma pak dosahuje pěti stádií, co se týče růstu. První a druhý stupeň prakticky ani nemusíme vnímat, vidět. U třetího, čtvrtého stupně, již vidíme změnu pouhým okem, a také zaznamenáme zhoršené polykání, potíže při mluvení. Pátý stupeň pak způsobuje velké potíže, a to jak při zmíněném polykání, tak mluvení. Při onemocnění štítné žlázy je dobré se zaměřit na bylinky, které obsahují větší množství jódu. K těmto bylinkám patří řebříček obecný, třezalka, šalvěj, jitrocel, lišejník kořen kostivalu lékařského, květ trnky aj.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6587 (magazinesoterika.cz#7)


Přidat komentář