Meditace a relaxace v Tibetu

Střecha světa – toto označení si spojujeme s Himalájemi, ale také se zemí zvanou Tibet – vždyť většina Himalájského horského celku leží právě v Tibetu, což z něj činí zemi s nejvyšší průměrnou nadmořskou výškou na světě.

Tibet, to pro většinu cizinců znamená magickou a duchovní zemi, která si i přes desetiletí trvající čínskou okupaci stále zachovává svou tvář a jedinečné tradice.

Proč vyrazit do Tibetu

Tibet díky geografickým podmínkám a drsnému podnebí stále patří mezi odlehlá místa světa, byť jej čínští inženýři propojili se svou zemí velice moderní rychlodráhou. Tibet velmi trápí čínská okupace trvající již od padesátých let 20. století. Protože Čína je komunistická země, jsou v Tibetu pronásledování duchovní vůdci, kláštery a jejich obyvatelé jsou utlačováni a jednoduché to nemají ani běžní Tibeťané, kteří se paradoxně ve své vlastní zemi stali občany druhé kategorie, neboť Čína považuje Tibet za své území.

I přesto všechno stojí za to do této nádherné země plné přírodních krás a prastarých památek vyrazit. Neméně zajímavé bude určitě i setkání s původními obyvateli nebo s mnichy. Všude, i na zdánlivě opuštěných místech v horách, budete nacházet modlitební mlýnky a barevné, v neustálém větru, třepetající se praporky.

Cesta do Tibetu a potřebné dokumenty

Nezapomeňte však, že pro cestu do Tibetu budete potřebovat čínské vízum (Čína považuje Tibet za součást své země a proto veřejná správa i policisté v Tibetu jsou Číňané) a k tomu ještě speciální povolení pro vstup do Tibetu. Nutné je mít cestovní pas, který by měl platit ještě minimálně 6 měsíců po návratu z cesty po Tibetu. Situace se může měnit, proto pro aktuální požadavky kontaktujte příslušnou ambasádu nebo úřady.

Meditace v Tibetu

Do Tibetu se může podívat kdokoliv, ale nejčastěji jej navštěvují duchovně zaměření turisté, neboť Tibet je považován za jednu z hlavních zemí Buddhismu. Pokud plánujete duchovní pouť, samozřejmě kvůli tomu není nutné cestovat až do dalekého Tibetu. Na druhou stranu je zde spoustu míst, kde téměř nepotkáte člověka a kde budete jen Vy a divoká horská příroda – tato místa jsou proto ideální pro duchovní rozjímání a meditaci, neboť nabízejí jedinečný klid a čistou energii. I známí svatí muži, ať Buddha nebo třeba Ježíš, pro své meditace a rozjímání vyhledávali naprostou samotu v poušti.

Nejste-li duchovně zaměření, i tak bude návštěva této nádherné horské země a putování po jejich krásách, výborným prostředkem pro relaxaci a obnovu své mysli.

Kam se v Tibetu podívat

A jaká místa patří v Tibetu k těm nejčastěji navštěvovaným? Někdo dává přednost trekingu v horách nebo zdolávání vrcholů. Jestliže chcete navštěvovat památky, pak mezi nejatraktivnější patří následující:

  • Město Lhasa a palác Potala (zimní sídlo dalajlámů),
  • Palác Norbulingka (letní sídlo dalajlámů),
  • Chrám Jokhang  - nejsvětější chrám Tibetu, nachází se ve Lhase,
  • Klášter Ganden,
  • Klášter Drepung (Zhebangsi),
  • Klášter Sera (Selasi),
  • Posvátná hora Kailas – na vrchol hory se nevstupuje, ale vykonává se 52 km dlouhá okružní pouť okolo celé hory,
  • Jezero Rakas Tal ležící v nadmořské výšce 4541 metrů nad mořem pod horou Kailas,
  • Království Guge – zříceniny království, které vzniklo v 9. století a zaniklo ve století 17.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6596 (magazinesoterika.cz#93)


Přidat komentář