Rozmarýn a účinky na zdraví

Rozmarýn má velké možnosti využití. Použít jej můžete v kuchyni jako koření, při koupeli, v šatníku nebo jako čaj. Rozmarýn podpoří vaše zdraví, posílí imunitní systém a má dobré účinky na vaše zažívání.

Rozmarýn lékařský (latinsky Rosmarinus officinalis nebo také rozmarýna) je bylina, která pochází z jižní Evropy. Bylině se daří u středomoří, kde je vlhký vzduch. V našich podmínkách se rozmarýnu daří nejlépe jako přenosné rostlině. Rozmarýn je voňavá bylina, která má také léčebné účinky. Rozmarýn můžeme využít také v přírodní kosmetice. Rozmarýn nachází využití v čínské medicíně a to už po tisíce let. Tato bylina slouží především k posílení mozku. Rozmarýn obsahuje éterické oleje, které stimulují mozkovou činnost a zvyšují naši bdělost. Tato bylina má také pozitivní vliv na podpoření chuti k jídlu, zvyšuje tvorbu a vylučování moči a pomáhá proti nadýmání. Bylinka posiluje imunitní systém a povzbudí naši náladu. Také koupel z odvaru rozmarýnu má osvěžující účinky a dobře čistí póry. Rozmarýn můžete popíjet samostatně jako čaj nebo je součástí provensálského koření. Rozmarýn přidaný do jídla má trpce kořeněnou chuť. Chcete-li provonět váš domov, stačí rozmarýn rozmačkat.

Jaké má rozmarýn účinky na naše zdraví

Využít můžete např. listy rozmarýnu, které obsahují silné éterické oleje (např. kafr, borneol nebo cineol). Tyto a další éterické oleje obsažené v rozmarýnu mají pozitivní vliv na kardiovaskulární systém.

Chcete-li podpořit svůj trávicí systém, popíjejte nálev z rozmarýnu. Jednu čajovou lžičku zalijte 2,5 dcl vařící vody a nechte jej 10 minut luhovat. Nálev z rozmarýnu podporuje prokrvení zažívacího traktu a vede k podpoře tvorby trávicích šťáv včetně žluči. Pomocí tohoto nálevu se můžete zbavit nadýmání, špatného trávení, bolesti v oblasti žaludku a žlučníku.

Jak už jsme řekli, rozmarýn se využívá také v kosmetice a to ve formě šamponů, vlasových vod a zábalů. Kosmetika vyrobena z rozmarýnu vyživuje vlasové kořínky, posiluje strukturu vlasů a dodává jim vitalitu. Vyrobit si kosmetiku z rozmarýnu můžete také sami doma. Připravte si čerstvé snítky rozmarýnu, naložte je do alkoholu a po dobu tří dnů jej ponechte na teplém, slunném místě. Poté přeceďte a zřeďte destilovanou vodou a vyrobíte si tak vlasové tonikum. Tento vlasový přípravek výrazně prokrvuje vlasovou pokožku, podporuje růst vlasů a zabraňuje jejich předčasnému vypadávání. Nálev z rozmarýnu můžete používat po mytí vlasů. Vlasy si po mytí nálevem opláchněte. Pomocí tohoto nálevu zabráníte tvorbě lupů.

Pomocí rozmarýnu můžete pozitivně působit na váš krevní tlak. Rozmarýn podporuje tvorbu červených krvinek a řadí se také mezi antioxidanty. Tato bylina vám může pomoci snížit cholesterol v krvi. Rozmarýn má údajně také dobrý vliv na frigiditu a impotenci.

Jak užívat rozmarýn

Existuje řada způsobů, jak využít rozmarýn. Rozmarýn můžete popíjet jako čaj nebo ho využít v koupelně, ložnici a v kuchyni.

Rozmarýnový čaj

Rozmarýn ve formě čaje má dezinfekční a antiseptické účinky. Pravidelným popíjením čaje z rozmarýnu povzbudíte váš oběhový systém, zlepšíte si prokrvení všech částí těla včetně mozku. Díky rozmarýnu posílíte paměť a zlepšíte soustředění. Když si připravíte nálev z poloviny lžičky sušených nebo čerstvých lístků rozmarýnu, pomůžete svému trávení a zbavíte se nadýmání. Podpořte pitím čaje také činnost jater a vylučování žluči. Rozmarýn se také z tohoto důvodu využívá v kuchyni (okořeňte rozmarýnem tučné a masité pokrmy). Rozmarýn ve formě čaje je prospěšný také pro vnitřní orgány. Tato léčivá bylina např. podporuje prokrvení dělohy, proto by se neměl užívat v těhotenství.

Rozmarýn v koupelně a ložnici

Přidejte rozmarýn do koupele a podpoříte tak prokrvení pokožky, svalů a kloubů. Relaxační rozmarýnová koupel vás zbaví únavy, dopřeje relaxaci namoženým svalům a prospívá také proti revmatismu. Lázeň z rozmarýnu můžete připravit např. takto: do jednoho decilitru mléka přidejte osm kapek rozmarýnového oleje a rozmíchejte do napuštěné vany (teplota vody by měla být 37–38° C). Poté relaxujte po dobu 15 – 20 minut. Pozor však na to, že koupel vás bude stimulovat a tak není vhodná před spaním.

Nálev z rozmarýnu použijete jako kondicionér na tmavé vlasy, nálev vám zvýrazní barvu a lesk vlasů. V koupelně je možné rozmarýn používat také jako kloktadlo a ústní vodu díky jeho antiseptickým účinkům. Rozmarýn odpuzuje hmyz, využít jej můžete také v ložnici. Větvičky či lístky rozmarýnu dejte do sáčku a vložte mezi prádlo (podobně jako levandule).

Aromatický rozmarýn

Éterické oleje vyrobené z rozmarýnu začali používat Francouzi ve 13. století. Nejdříve pomocí éterických olejů z rozmarýnu vyháněli ďábla, poté jej používali během morových epidemií jako dezinfekci. Rozmarýnový olej je vhodný např. pro sportovce. Rozmarýnový olej působí jako tonikum na ztuhlé svaly, pomáhá od bolestí, křečí a je ideální pro zahřátí svalů před výkonem. Rozmarýnový olej působí jako prevence před zraněním. Během masáže rozmarýnovým olejem dochází k uvolnění přebytečných tekutin v organismu a čištění lymfatického systému. Aromatický olej se dá tak využít při častém cestování autem. Nakapejte jednu až dvě kapky do klimatizace, rozmarýn vám pak nedovolí usnout za volantem a bude podporovat vaše soustředění.

Rozmarýn v kuchyni

Nesmíme samozřejmě zapomenout na využití rozmarýnu v kuchyni. Rozmarýn se může použít buď čerstvý nebo sušený. I v sušené formě si rozmarýn velmi dobře zachová aroma. Rozmarýn se hodí k masu tučnému, vepřovému, kachnímu nebo skopovému. Rozmarýn může oživit pokrmy, jako jsou brambory, sýry, těstoviny, nádivky nebo se přidává na pizzu či do klobás. Vůně a chuť rozmarýnu je velmi intenzivní. Do pokrmu raději přidávejte pouze menší množství. Rozhodně musíte vyzkoušet také rozmarýnový ocet a olej.

Jak pěstovat rozmarýn

Pěstovat rozmarýn na zahradě není jednoduché, hrozí zde riziko vymrznutí. V případě mírnější zimy můžete rozmarýn schovat pod důkladnou přikrývku. Rozhodně lepší je rozmarýn pěstovat v nádobách a přes zimu jej přechovávat na světlém a teplejším místě. Ideální pro rozmarýn je v létě pobyt venku. Vystavte jej na slunné, závětrné místo. V zimě jej pak nechte při teplotě 5°-15°C. Rozmarýn můžete pěstovat také v bytě, v případě, že zajistíte vyšší vzdušnou vlhkost. Rozmarýn můžete např. rosit. Rozmarýnu svědčí propustná půda, v lepším případě neutrální či méně zásaditá. Dávejte si pozor na přelévání rozmarýnu, ale na druhou stranu nesmí ani zaschnout. Rozmarýn snadno rozmnožíte pomocí vrcholových řízků.

Pro koho je rozmarýn nevhodný

V případě, že rozmarýn užíváte v malých dávkách jako koření, nehrozí žádné riziko. Ve větším množství může být rozmarýn nebezpečný např. pro těhotné a kojící ženy. Mohlo by dojít k vážnému ohrožení dítěte. Rozmarýn není vhodný pro osoby s epilepsií. Rozmarýn může u citlivých osob vyvolat vyrážku nebo zarudnutí. Vyrážka se může objevit zvláště v případech, kdy je potřené místo vystavené slunci.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6598 (magazinesoterika.cz#98)


Přidat komentář