Pomůcky pro enkaustické malování

Malba horkým voskem - enkaustika je známá přes tisíce let, nicméně až v devadesátých letech zaznamenala výrazný nárůst zájmu veřejnosti, s příchodem elektrických pomůcek pro malbu.

Pomůcky pro enkaustické malování

Enkaustika – malování horkým voskem je technika známá více než dva tisíce let. Původ má ve starém Egyptě, avšak jsou zachována i díla z doby antiky. V posledních desetiletích se enkaustice věnují profesionální i laičtí umělci. Enkaustické malování se stává novodobou terapeutickou technikou, stále více škol i školek ji pro své terapeutické účinky začleňuje do vyučování. Každý rok přibývá dospělých i dětských nadšenců, kteří tráví enkaustickým malováním volný čas doma či v zájmových klubech.

Co je to enkaustické malování?

V enkaustickém malování se používá horký včelí vosk s příměsí pryskyřice a přírodních barviv. Zcela novým odvětvím je malování za studena, kdy se vosk spojuje s různými druhy olejů a je tak možné barvu do obrazu zakomponovat i po vychladnutí horkého vosku či namalovat celý obraz pouze technikou za studena. Málokterý umělec se spokojí s neměnností, a tak neustále vznikají další a další možnosti využití vosku – od 3D obrazů až po sochařství. Umělci rovněž s voskem kombinují snad všechny druhy materiálů a vznikají tak neuvěřitelně krásná díla. A to vše je enkaustika… .

Enkaustické pomúcky

Dnešní velký nárůst zájmu o enkaustiku vzbudil v devadesátých letech malíř Michael Bossom, který pro malbu navrhl různé elektrické pomůcky, s jejichž pomocí zůstává vosk v tekutém stavu po celou dobu malování.

Elektrická žehlička a plotna

Nejpoužívanějším nástrojem je enkaustická žehlička, která je určena spíše pro menší formáty papíru, pro větší se využívá tzv. enkaustická elektrická deska s termostatem. Žehlička i deska navíc slouží k míchání barev – jsou tedy obdobou malířské palety, maluje-li umělec štětcem či jakoukoli jinou pomůckou pro ruční malování. Na velké formáty je potřeba nanést větší množství vosku, ten se pak taví v hliníkových miskách umístěných na desce.

Elektrické pero

Elektrické pero je určeno pro dokreslování detailů obrazu - linek, stínů, zakomponování různých obrazců. K malování je možné využít mnoha druhů nástavců na pero ve tvaru kruhu, kapky, čtverce, obdélníku, trojúhelníku a dalších. Pero je možné použít i na malování kraslic, což ocení zejména děti, které většinou nemají na malování špendlíkem dostatek trpělivosti.

Vosky

Nejpoužívanějším voskem ve světě je tzv. evropský vosk, jenž je cenově zcela dostupný a zejména pro hobby malování postačující. Dodává se ve 48 různých odstínech. Je možné zakoupit i zvýhodněné sady, které obsahují různé kombinace vosků dle námětu obrazu. Americké vosky jsou určeny převážně pro profesionální malování, jejich vyšší cena je přímo úměrná kvalitě.

Papíry na enkaustiku

Pro malbu je vždy dobré použít enkaustické papíry, na které je možno klást voskové barvy, bez dalšího ošetření. Nesají tolik vosk. Dostupné jsou bílé i barevné papíry, prodávají se jednotlivě či v sadách.

Razítka na enkaustiku

Nemusíte malovat všechny tvary, je možné využít i razítek, které jsou přímo vyrobené pro enkaustickou tvorbu a jsou odolné vůči vysokým teplotám. Motivy jsou k dispozici různé – delfín, čaroděj, drak, strom, víla, i různá zvířata, a mnoho dalších. Razítka oceňují zejména děti.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6631 (magazinesoterika.cz#162)


Přidat komentář