Hubnutí a mladý ječmen

Jaro je čas očisty pro lidský organismus. Lidé stále častěji hledají co nejšetrnější způsoby detoxikace a přitom mají cíl tak blízko. Ječmen jarní, zázračná bylinka nejen pro celkovou regeneraci organismu, ale i skvělý pomocník při hubnutí.

Venku nám pomalu začíná jaro, a tak, jako každý rok, začínáme my, dámy, řešit problém s naducanou postavou. Pod zimním kabátem se toho dalo tolik schovat, ale teď je v lehounkém svetříku všechno vidět. A kolotoč hubnutí, dřiny a odříkání začíná...

Ale i v tomto úsilí nám může pomoci nenápadná a skromná bylina –  zelený ječmen.

Hubnutí s ječmenem

Základem této myšlenky je teorie, že nezhubnete, pokud si nevyčistíte tělo. Při nesprávné výživě plné tuků, cukrů a potravinových solí si člověk toxiny vzniklé při rozkladu těchto látek pěkně ukládá do tuků. Při nezdravé stravě většinou játra a ledviny nestihnou odfiltrovat právě tyto látky. Dnešní životní styl se zcela odlišuje od života našich předků. Nejenže se snižuje množství pohybu, ale i kvalita stravy. Zásluhou sedavého zaměstnání se ukládá vně i uvnitř těla tuk a snižuje se i fungování celého trávicího systému. Důsledkem je pak únava, pocit vyčerpanosti, chudokrevnost a náchylnost k nachlazení.

Při redukci tělesné hmotnosti, tedy uvolňování zplodin a toxinů z těla, je účinek šťávy ze zeleného ječmene zcela nezastupitelný. Další výhodou konzumace šťávy je její nízkokaloričnost – jedna sklenice (2 dcl) obsahuje cca 20 kalorií. Výzkum účinků šťávy ze zeleného ječmene dokončil v těchto dnech u nás v ČR tým Jaroslavy Ehrenbergerové z Mendelovy univerzity v Brně. Výsledky výzkumu jsou velmi povzbuzující pro každého, kdo chce udělat pro své tělo něco dobrého.

Co to vlastně je?

Nejde o žádné čáry máry – jedná se o bylinu, která se u nás pěstuje tradičně již po staletí jako Ječmen jarní (Hordeum vulgare). Je to nenápadná zelená obilnina, kterou mnozí z nás na polích míjí bez povšimnutí.

A teď otázka – kam pro něj?

Můžete si jej koupit v obchodech s bio potravinami či zdravou výživou jako již hotový preparát ve formě prášku nebo kapslí. Není však od věci si tuto rostlinku pěstovat doma na okně v truhlíku. Výhodou je absolutní čerstvost doma připravené šťávy. I peněženka Vám bude vděčna. Hotové sušené preparáty totiž nejsou zrovna nejlevnější.

Osivo lze koupit obvykle v 500 gramovém balení také v prodejnách zdravé výživy. Jedno balení stojí okolo 50 Kč. Pozor si dejte jen na to, ať kupujete opravdu** ječmen jarní**, vhodný ke klíčení v substrátu! Zimní forma by Vám v truhlíku nevyklíčila, zatímco ta jarní vyklíčí nejpozději po 3 dnech.

Návod pro domácí pěstování

Osivo mladého Ječmene jarního musíte před samotným výsevem nejprve namočit tak na půl dne do vody. K pěstování se osvědčil truhlík zhruba půl metru dlouhý, je tak akorát na jedno balení osiva. Poté ječmen zasejte do zahradního substrátu na zeleninu, stačí posypat povrch a zlehka přitlačit. Truhlík dejte na okno mimo ostré sluneční paprsky! Rostlinky zalévejte opatrně, popřípadě roste z rozprašovače. Pozor – nesmí dojít k přelití substrátu – rostlinky by uhnily! A čekejte…

Sklizeň malých výhonků je po cca 10 dnech, kdy dorůstají délky okolo 17 cm. V tuto chvíli obsahují nejvíce biologicky aktivních látek, které k hubnutí potřebujeme. Ostříhejte je opatrně nůžkami, umyjte pod tekoucí vodou a dejte do mixéru či odšťavňovače. Za minutu již můžete pít zdravou zelenou šťávu. Na jeden nápoj Vám postačí dvě hrsti výhonků. Při míchání šťávy je pak nutné se vyvarovat používání kovových lžiček! Snížil by se účinek antioxidačních látek obsažených v ječmeni.

Zbylý rostlinný materiál z truhlíku vyhoďte. Další pěstování nemá smysl, nově přirostlá stébla nemají dostatek biologicky účinných látek a enzymů, které potřebujeme.

Účinky ječmene

Díky čemu je šťáva ze zeleného ječmene tak zázračná?

Zelený ječmen Vás vyčistí, vyživí a dodá Vám i energii, kterou potřebujete. Je jedno, zda chcete zhubnout nebo jen předejít jarní únavě. Mladý zelený ječmen podporuje trávení, pozitivně ovlivňuje krevní obraz, urychluje regeneraci tkáně a poskytuje antioxidační ochranu.

Protože se jedná o šťávu ze zdravé, mladé a vitální rostliny, obsahuje spoustu enzymů a vitamínů, ze kterých pak rostlinka následně staví své tělo. A právě tyto enzymy a vitamíny pomáhají i nám, lidem, jako zdroj energie a očištění od toxinů. Ve šťávě najdete vitamíny jako je vitamín C a E. Oba dva patří mezi antioxidanty chránící tělo před působením volných radikálů a uchovávají buňky celého těla v dobré kondici.

Také je zde zastoupena směs vitamínů B1, B2, B3, B6, biotin. Skupinu vitamínů B nám zde uzavírá kyselina listová a kyselina pantotenová. Vitamíny skupiny B potřebujeme pro zdraví nervů, kůže a sliznic. Kyselina listová je pak významná při zdokonalení vstřebávání železa ze stravy, působí protianemicky. Díky kyselině pantotenové pak máme krásné a pevné vlasy a nehty.

Je zde betakaroten, další silný antioxidant. Poptřebujeme jej pro výborný zrak, ale i proti poškození pleti od slunečního svitu. Dále pak obsahuje chlorofyl, který je rovněž silným antioxidantem. Přispívá ke zdárnému hojení ran, při pití nápoje pak působí na zdraví dásní. Řeší problémy s nečistým dechem. Zároveň pomáhá při detoxikaci organizmu, čistí trávicí soustavu.

Dodáte svému tělu minerály jako je železo, vápník, hořčík a forfor a mimo to i stopové prvky jako měď a zinek. Železo je zde obsaženo v organické formě, tudíž se dobře vstřebává, v porovnání s užíváním potravinových doplňků železa ve formě tablet či sirupů.

Při hubnutí potřebujete i dodat tělu hořčík. U většiny evropské populace je obsah hořčíku, vstřebaný z potravy, nedostatečný. Nedostatek tohoto prvku pak způsobuje svalové křeče, únavu a neurologické poruchy. Jeho malý obsah v nezdravé stravě má také co dělat s podrážděností, depresemi a nespavostí. A chceme-li zhubnout, musíme dobře spát a mít dobrou náladu!

Významný je také obsah cholinu, který je základním stavebním kamenem acetylcholinu. Acetylcholin patří mezi přenašeče vzruchů mezi nervovými buňkami. Nedostatek tohoto přenašeče se projeví poruchami paměti a je spojován se vznikem Alzheimerovy choroby.

V mladém zeleném ječmeni najdeme i vlákninu, která nám pomůže s trávením, váže na sebe toxické látky uvnitř střev a působí proti zácpě. Ječmen obsahuje i rostlinné bílkoviny a také při hubnutí velmi důležitou esenciální aminokyselinu tryptofan, která vyvolává dobrou náladu. Takže chmury a deprese se Vám obloukem vyhnou...

Obsahuje také fytolátky, které dodávají energii díky aktivaci ATP v buňkách našeho těla. Díky svému pH snižuje kyselost vnitřního prostředí lidského těla – působí zásadotvorně.

Užívání

Aby vstřebávání všech látek ze šťávy bylo co nejúčinnější, je doporučováno tento nápoj pít ráno nalačno, minimálně půl hodiny před jídlem. Vhodné je pít denně dva nápoje tohoto zázračného životabudiče. Nejlépe jeden ráno a jeden večer.

Přeji všem mnoho zdaru, ať už při hubnutí či detoxikaci organizmu!

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6638 (magazinesoterika.cz#79)


Přidat komentář