Zařizujeme bydlení podle Feng Shui – Ložnice

Ložnice patří mezi nejdůležitější místnosti v domě nebo bytě. I přestože v ní trávíme „pouze“ noc, anebo spíše právě proto, že v ní trávíme celou noc, je důležité, abychom se v ní cítili dobře a příjemně.

Feng Shui poradenství

Člověk, který se dobře nevyspal je unavený a nevrlý. A pokud máme problémy se špatným spánkem dlouhodobě, mohou se pomalu a nenápadně přidávat různé další potíže a choroby, u kterých by nás ani nenapadlo, že jejich původ může být v naší nesprávně koncipované ložnici. Jak si zařídit ložnici tak, abychom se po ránu cítili perfektně vyspaní a dokonale zregenerovaní? A co teprve vědět, jak harmonicky uspořádat celou domácnost? V tom nám může pomoci starobylé čínské učení Feng Shui a zkušený** Feng Shui poradce** oplývající jeho znalostí a dlouholetou praxí.** **

** **

Ložnice dle pojetí Feng Shui

Podle čínské filosofie Feng Shui se všechny energie dělí na jinové a jangové. Jedině pokud se nám podaří tyto energie udržovat v rovnováze, bude moci prostorem i našimi těly volně proudit vitální (životní) síla, která se v Číně nazývá „Čchi“. Díky tomu se budeme cítit dobře, budeme zdraví a všeobecně se nám bude dařit. Náš dům nebo byt by měl být rovnoměrně rozdělen na jinové a jangové zóny, přičemž v ložnici je vhodné udržovat energii Jin.

Energie Jang je představována například rychlostí, pohybem, denní dobou anebo mužským elementem a energie Jin zase klidem, nocí anebo elementem ženskosti a jemnosti. Protože v noci potřebujeme klid a ticho, ložnice by měla být zařízena především v jinové energii.

Ložnice by měla sloužit výhradně pro spánek a k žádným jiným aktivitám, ať se jedná o práci anebo třeba cvičení, ale ani jako místo pro odkládání nepotřebných věcí apod. Procesu spánku, regenerace a obnovy těla a mysli nesmí v ložnici nic překážet. Jinak si těmito aktivitami nebo přebytečnými věcmi narušíme poklidnou a jemnou energii Jinu. Předpokladem klidného a uvolněného spánku v ložnici je tedy především čistota, pořádek a žádný nábytek nebo věci, které nesouvisí se spánkem (například psací stůl, knihy, časopisy, účty, pošta, vysavač, boty, zavazadla, telefon, televize, počítač nebo rádio apod.).

Ložnice jako osobní a intimní prostor

Naše ložnice není místem, kam zveme své hosty. Podle učení Feng Shui je ložnice nejosobnější a nejintimnější místností v celém domě nebo bytě, což je znát na jejím zařízení a atmosféře – ta by měla odrážet podstatu naší osobnosti nebo osobností partnerů.

V ložnici bychom se měli cítili bezpečně, příjemně a klidně a zároveň by v nás měla atmosféra ložnice vzbuzovat romantické pocity. Jak si takové prostředí ve vlastní ložnici vytvořit? Inspirujte se učením Feng Shui.

Barvy v ložnici podle Feng Shui

Příliš syté barvy Feng Shui obecně nedoporučuje a už vůbec ne do ložnice, neboť mají prudkou jangovou energii. Do ložnice se nedoporučují ani žádné vzory, jak tomu v našich domácnostech bývalo zvykem především dříve. Ideální jsou takové barvy a odstíny, které působí uklidňujícím, relaxačním a tlumícím dojmem, díky čemu podporují usínání. V ložnici tedy použijeme spíše tmavší a tlumené odstíny. Z barev je pak vhodná například šedá, béžová, modrá nebo zelená, případně univerzální bílá.

Výběr nové postele

Při výběru postele nešetřete a zvolte kvalitní lůžko, ideálně z masivního dřeva či jiných přírodních materiálů. Kovové postele nejsou vhodné, neboť kov obecně může dle pojetí Feng Shui narušovat přirozený tok energie. Zajímavé je, že dle filosofie Feng Shui je i pro jednotlivce (pokud to není dítě) vhodná manželská postel. A proč? Pokud nemáme partnera, ale pořídíme si manželskou postel, připravujeme tím symbolicky „místo“ pro příchod svého nového protějšku.

Umístění postele v ložnici dle Feng Shui

A jak v ložnici postel umístit? Důležité je, aby byla postel dobře přístupná, což platí pro oba partnery. Nevhodná je situace, kdy jeden z partnerů leží u zdi a pokud chce z postele vstát, musí překročit nebo přelézt toho druhého. Dokonce i v případě že partnera nemáme, je žádoucí, aby se postel ani jednou ze stran nedotýkala zdi.

Čelem (tedy Vaší hlavou) má být postel naopak u zdi, což dodá pocit bezpečí a klidu. Úplně nejhorší je poloha postele uprostřed místnosti bez dotyku čela se zdí, protože vyvolává pocity nejistoty a nestability. Takové umístění ale většinou intuitivně nikoho ani nenapadne.

Když ležíme v posteli, je důležité mít přehled o vstupu do ložnice, takže je potřeba z postele vidět na dveře. Neumisťujte však postel nohami ani bokem přímo naproti dveřím a stejně tak ani nohami, bokem nebo čelem přímo naproti oknu. Těmito vstupními otvory totiž do místnosti a ven z ní proudí energie, takže byste mohli pociťovat únavu, neklid a „rozlámanost“.

Pakliže je Vaše ložnice malá a nemáte možnost umístit postel tak, aby nebyla přímo naproti dveřím nebo oknu, je možné použít prvky, které tok energie „rozbijí“, zmírní, takže na Vás nebude tolik působit. Mezi postel a dveře je možné vložit například oblé kameny (oblé mají jemnou energii, hranaté a ostré se nehodí), případně kobereček. U okna zase můžete zvolit záclonu či závěs anebo třeba relaxační zvonkohru či nějakou rostlinu, ideálně s oblými listy.

Orientace postele vůči světovým stranám

Ve Feng Shui se rozlišují vhodné směry umístění postele – ty jsou čtyři pozitivní a také čtyři negativní. Pro konkrétního člověka je můžeme zjistit výpočtem Ming Kwa, anebo použijeme obecné umístění postele podle světových stran. Vždy se počítá ten směr, kterým směřuje Vaše hlava, nikoliv nohy. Čtyři dobré směry jsou:

  • Sever je vhodný pro starší lidi, protože pomáhá s nespavostí. Také podporuje klid a spiritualitu.
  • Severozápadní směr taktéž podporuje dlouhý a hluboký spánek a je proto ideální pro starší lidi anebo pro nespavce.
  • Východ je ideální pro děti a mladé lidi, neboť podporuje růst a optimismus, taktéž upevňuje profesi.
  • Jihovýchod podporuje dobrou komunikaci, tvořivost, aktivní život a také růst.

A naopak za čtyři špatné směry pro směřování hlavy ve spánku Feng Shui považuje:

  • Severovýchod je z hlediska Feng Shui vnímán jako příliš „ostrý“ a může se projevit i špatnými sny a nočními můrami.
  • Z jihu proudí prudká energie, která podporuje vášně („vášniví jižané“)  a proto jih není dobrý pro klidný spánek.
  • Jihozápad může způsobit ztrátu životní rovnováhy.
  • Západ podporuje lenost a ztrátu motivace.

Okolí postele z hlediska Feng Shui

Na zdi nad lůžkem nemá být umístěno nic těžkého a mohutného (lampy, police, obraz v těžkém mohutném rámu, …). Těžké předměty nad lůžkem totiž vytvářejí těžkou energii, která se bude promítat i do vašeho života. Navíc během spánku podvědomí stále bdí a jeho obava, že máte nad hlavou nebo tělem těžký předmět, vytváří pocity strachu a obavy.

Nad postel však můžete použít obraz nebo fotografii v lehkém ale kvalitním a pevném, neotlučeném rámku. Hodí se inspirativní, uklidňující a jednoduchý motiv, například fotka rodiny nebo obraz slunce nad obzorem.

Pod postelí mějte volný prostor, který „neucpávejte“ skladováním věcí. Nad postelí by neměly být masivní stropní trámy, klenba nebo šikmina střechy a ani lustr. Pokud ano, pak použijte nad postel „nebesa“, která jejich těžkou energii zmírní.

Do ložnice si nedávejte zrcadlo a pokud ano, pak rozhodně ne naproti posteli a ani přímo naproti dveřím do ložnice. Zrcadlo totiž působí rušivě a vyvolává pocit, jakoby byl v ložnici někdo další. Dle Feng Shui může zrcadlo podpořit nevěru v páru.

Nábytek v ložnici by neměl mít ostré rohy a pokud ano, neměly by směřovat přímo na lůžko.

V ložnici použijte párové předměty, například dvě rostliny s oblými listy, dva obrazy, dvě lampičky, dva noční stolky, dva oblé kameny, dva přírodní křišťály aj. Vytváříte tím prostor pro partnerskou energii, čímž posilujete Váš vztah, anebo podpoříte příchod nového partnera, pokud jste sami.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6645 (magazinesoterika.cz#99)


Přidat komentář